REALITY MADEIRA

 

Jsem certifikovaná realitní makléřka v České republice s licencí v Portugalsku RAMI 23 k provozování realitní činnosti na ostrově.

Nejsem makléřka v kostýmku, lodičkách, sedící za počítačem v kanceláři. Jsem převážně v terénu, v pohorkách na průzkumu nemovitostí, o které projevili mí klienti zájem. Pracuji především jako makléř AKTIVNĚ VYHLEDÁVAJÍCÍ, který vám nejen se vším poradí, ale také předá své neocenitelné zkušenosti při koupi vaší vysněné nemovitosti na ostrově. Za „dámu“ jsem pouze na úřadech a u notáře, tam společenský oděv snesu 😊. Pracuji v týmu se svým životním partnerem, který se tak stal nejen mojí oporou, ale zároveň i pravou rukou ve zdárném dokončování celých obchodních procesů.

Spolupracuji také s různými realitními kancelářemi na ostrově, a tudíž vás v konečné fázi nemusím stát ani euro navíc, pokud celý obchodní proces budete absolvovat s mojí pomocí. Ptáte se proč? Když v ČR se s tím nesetkáte? To vám prozradím během naší první nezávazné konzultace, která může proběhnout třeba po telefonu.

Tak jako v ČR jsem musela získat zkušenosti z realitního trhu nejen co se týče legislativy, ale také povědomí o lokalitách a v neposlední řadě vědomosti ze stavebnictví, tak i na ostrově mě čekalo další nelehké učení a získávání nových poznatků, které jsou tolik odlišné od země, z které pocházím a tj. ČR.

I když je Portugalsko členským státem Evropské unie, setkáte se zde ve srovnání s Českou republikou se spoustou odlišností, protože každá země má možnost si zákon „poupravit“ k obrazu svému. Při posuzování vhodných nemovitostí rovněž využívám své osobní znalosti o podnebí, počasí a dalších různých vlivů (možné sesuvy půdy, rizika záplav, tsunami, stabilita podloží, zásobení vodou, riziko výskytu radonu apod.). Tyto skutečnosti totiž významně ovlivňují nejen stav domů, ale pak je celá řada vlivů, které mohou negativně ovlivnit nás samotné, kteří jsme zvyklí žít v ČR v úplně jiných podmínkách.

Naším domovem je severozápad u Porto Moniz

Velkou popularitu v poslední době získávají tyto kamenné domy. Při výběru takových staveb je dobré být v mnoha ohledech pozorní.

Třetím rokem jezdíme po ostrově křížem krážem, a to nejen díky tomu, že se Madeira stala naším druhým domovem, ale také právě díky vám klientům, kterým zjišťuji to, co vás nejvíce zajímá. Moje zkušenost také je, že pokud se zeptáte madeiřana žijícího na jihu, jak je na severu, podá vám informace zkreslené svojí optikou a řekne vám to “co se říká“ a traduje. Po určité době vlastně zjistíte, že na severu nikdy nebydlel a je navíc zvyklý na úplně jiné živobytí. Bohužel ani makléři z realitních kanceláří mnohdy nevědí co cizinci poradit, na co je upozornit, protože pro ně je spoustu věcí „normálních“, z důvodu, že v tom žijí od narození. Lidé, kteří se sem stěhují z jiných podmínek můžou být pak mnoha věcmi „zaskočeni“.

Madeira se osidlovala od jižního pobřeží, a to z vícero důvodů mezi které nutně nepatří teplota. Z té strany není tak hornatá a bylo mnohem snadnější tam přistát lodí. Jak se rozšiřovalo město vznikaly tam větší pracovní příležitosti, a tak bych mohla pokračovat dále a dále…

I v dnešní době se domorodci soustředí do té jižní části Madeiry především kvůli práci. I když není ostrov velký, jsou navíc vybudované dálnice, přejíždět každý den za prací ze severního koutu ostrova do hlavního města je celkem časově náročné. Ráno vznikají zácpy u hlavního města směrem do města a večer obráceně. Absolvovat to každý den, když jedete z druhé strany ostrova, vás přestane bavit.

Zejména kvůli tomuto faktu se držely i ceny nemovitostí na jihu kolem hlavního města a letiště na vyšších částkách než na severu. V dnešní době rozhodně není hlavním kritériem teplota, protože v mnoha místech na jižní části ve vyšší nadmořské výšce je mnohem chladněji než na severu u oceánu. A pozor, na mapě vám může připadat to místo blízko oceánu a opak je pravdou.

Velký zvrat v cenách nemovitostí na ostrově přináší zájem ze stran cizinců, kteří se chtějí na ostrov přestěhovat na penzi nebo mít „základnu“ na místě, kde je mnohem příjemnější teplota než v jejich rodné zemi a také ti, kteří mají práci, kterou můžou vykonávat odkudkoliv. Další velkou částí jsou investoři.

Na jihu je přetlak a hustota za posledních pár let markantně vyšší, ale také vyšší konkurence, což nutí i ty, kteří investovali do nemovitosti za účelem pronájmů, přizpůsobovat cenu za ubytování. Sever začíná být mnohem žádanější ze stran klientů, kteří hledají větší klid, ale i ze stran investorů, kteří vnímají lepší příležitosti. Ceny nemovitostí sever versus jih se nejen srovnávají, vyrovnávají se také okolním ostrovním destinacím, ale na místech s vyšší hustotou zástavby začne postupně jejich hodnota stagnovat ne-li klesat. Dobré „koupě“ se objevují čím dál tím méně a je opravdu dobré znát celou problematiku a vývoj trhu s nemovitostmi na ostrově.

Je spousta těch z vás, kteří nepřemýšlíte bezhlavě a neděláte unáhlené závěry, doma vše rychle prodat a přestěhovat se na ostrov, do neznáma se zkušeností z jen pár návštěv ostrova v rámci své dovolené.

A i kdyby tomu tak bylo, je dobré znát aspoň to, jak výhodně koupit, abyste na tom za tři roky neprodělali a mohli případně prodat a za adekvátní cenu koupit v jiném koutu ostrova, kam vás to bude po pár letech života na ostrově, táhnout více. Někteří se řídíme intuicí, že nás to táhne k oceánu, do tepla, ale… víme stoprocentně jestli zrovna tato destinace je pro nás ta pravá osudová?

Pokud jste se rozhodli koupit nemovitost na ostrově a budete mít zájem o spolupráci s námi, napište nebo zavolejte a povíme si víc….

Reference

Certifikáty

Translate »
Přejít nahoru