V tomto článku se budu věnovat nejen blahodárným účinkům listů z Vavřínu vznešeného neboli bobkového listu, jeho pěstování, ale také rčení, co znamená, když se řekne – usnout na vavřínech.
Znamená to tedy, že bychom se neměli nadlouho spokojit s tím, čeho jsme dosáhli.
Z čeho tato moudrost pramení?
Vavřínové věnce používali staří Řekové na radu kterou dostali z věštírny v Delfách. Bylo to nejdůstojnější ocenění vítězů při olympijských hrách.
Později i Římané jimi zdobili hlavy velkých vojevůdců a umělců na znamení dobyté cti a slávy. Komu ale sláva stoupla do hlavy a přestal se i dále snažit a o něco usilovat, ten jako by na tomto voňavém symbolu usnul.
Nebudeme tedy usínat na vavřínech, ale ustlat si na nich můžeme
A to z důvodu, jak už jsem zmínila výše, bobkový list má i blahodárné léčivé účinky.
Sušené listy vavřínu si můžete dát pod polštář zlepšuje to spánek. Také ho lze použít podobně jako šalvěj na vykuřování obydlí.
Další jeho použití je jako bylina v podobě čajů, také jako koření do různých pokrmů, Lze použít jak „do sebe“ tak „na sebe“ a to v podobě oleje na mazání bolavých svalů a kloubů, na dnu, artritidu, ekzém a různé onemocnění kůže.
Vše připravujeme z usušených listů. Proč? Pokud ho používáme do pokrmů a čajů tak sušením ztratí vavřínové listy hořkost, ale ne své specifické aroma. Jako bobkový list ho nazýváme až v podobě sušené i když jsem četla, že název vznikl díky jeho kulatým malým plodům připomínající bobky. Tož, nevím odkud vlastně tenhle divný název vznikl, když rostlina z které list pochází má tak vznešený název.
Na výrobu olejů se používá sušený z důvodu možnosti použití většího množství (sušený list lehce nadrolíte či nalámete) a také, aby při macerování nedocházelo k plesnivění a zahnívání.
Kdy sbírat a jak sušit
Nasbírat v poledne za slunečního svitu, kdy obsahuje nejvíce silic a účinných látek. Sbírejte jen kvalitní listy bez skvrn nebo pokroucení. Po sběru listy opláchněte (zbavíte je nečistot, případného hmyzu) a usušte na savé čisté utěrce. Poté rozložte na papírový karton a sušte v suché tmavé místnosti. Usušené listy skladujte v tmavé dobře uzavřené sklenici opět na suchém místě.
Příprava oleje
30 sušených listů nalámete do sklenice
½ litru oleje (můžete použít jakýkoliv)
Listy nalámejte nadrobno do sklenice a zalijte olejem, dejte na chladné tmavé místo a macerujte 2-3 týdny. Během macerování můžete některé dny se sklenicí zatřepat. Kontrola po pár dnech je nutná, abyste případně zavčasu zjistili tvorbu plísně, která může vzniknout z několika důvodu. Plíseň se může objevit v případě nekvalitního usušení listů, a nebo špinavá sklenice či vysoká okolní vlhkost.
Olej z bobkového listu můžete používat na mazání bolavých kloubů a svalů, do koupele nebo i do aromalampy – do té se víc hodí olej vyrobený z kuliček (plodů) vavřínu.
Čaj z bobkového listu
Můžete použít pouze bobkový list a to 2 velké listy na 1 šálek, zalít horkou vodou nechat 10 minut, scedit a pít. Tento čaj se doporučuje při zažívacích potížích nebo na zlepšení trávení ráno a večer.
Čaj z bobkového listu a skořice mleté
- 4 až 5 sušených nebo čerstvých bobkových listů
- 1 lžičku mleté skořice
- 1 l vody
- med dle chuti
Povařte připravené bobkové listy společně se skořicí ve vroucí vodě po dobu asi tak 20 minut. Poté přeceďte a dochuťte medem. V případě, že řešíte například bolavé klouby, pijte čaj alespoň tři dny po sobě. Jestliže trpíte chronickými bolestmi, protáhněte dobu užívání na celých pět dní. Vždy byste si měli dát alespoň týdenní pauzu a pak je možné kúru opakovat.
Čaj s čerstvým jablkem, bobkovým listem, hřebíčkem a skořicí
- 5 sušených nebo čerstvých bobkových listů
- 1 čerstvé jablko
- 1 litr vody
- 1/2 tyčinky cejlonské celé skořice
- 3 hřebíčky
- med dle chuti
Postup:
Jablko dobře umyjeme, neloupeme, nakrájíme na tenké plátky. Litr vody přivedeme k varu. Do vroucí vody přidáme bobkový list, hřebíček, skořici a vaříme 5 minut, ne déle. Odstavíme z vařiče a přidáme kousky jablka. Necháme směs pod pokličkou deset minut, po uplynutí doby scedíme, dochutíme medem. Pijeme jeden hrnek ráno na lačný žaludek a další hrnek večer, chvilku před spaním. Čaj vaříme vždy čerstvý. Tento čaj se používá na vícero neduhů, protože kombinace jablka s bobkovým listem dokáže divy, hřebíček je protizánětlivý a skořici jsou připisovány také antibiotické a dezinfekční účinky.
Co od popíjení čaje můžeme tedy očekávat?
Zlepšuje vidění
Směs jablka a bobkového listu působí proti stařecké demenci
Léčí záněty a bolesti kloubů
Ulevuje od bolesti zad a uvolňuje svaly
Reguluje krevní tlak a vypíná bolest hlavy, i migrénu
Kombinace těchto složek je velmi bohatá na vitamin C. Léčí proto nachlazení i chřipku
Snižuje špatný cholesterol
Posiluje srdce, a bojuje s hypertenzí
Zmírňuje úzkost a eliminuje stres
Zlepšuje mozkovou činnost
Nápoj bez medu je vhodný i pro diabetiky, protože konzumace jednoho jablka denně snižuje riziko vzniku cukrovky o 28%, a bobkový list dokáže u diabetiků snižovat a regulovat hladinu glukózy, i cholesterolu
A na závěr: Jak ho pěstovat?
V našem teplotním pásmu lze pěstovat pouze v květináči, protože v zimě by nepřežil teploty pod bodem mrazu. Starší rostlina krátkodobě snese mráz až -2 °C, ale mladší vavřín může i tento lehký mráz spálit. V pásmech kde nemrzne, jako je například můj druhý domov Madeira, tito krasavci dorůstají několika metrů a jejich stáří dosahuje až 600 let. U nás této dlouhověkosti se nedožije strom v květináči a ani vy 😊. Jestli tedy nemáte naoplátku vy pro mě nějaký recept „jak si užívat stáří v dobré kondici i po sto lech“.
Mladý stromek na kmínku lze koupit každé jaro v některých větších zahradních řetězcích kam je dováží. Já jsem koupila v Uni Hobby, které mám jen kousek od domu, ale jinak dávám přednost soukromým zahradnictvím, které nejen ráda „podpořím“, ale jako bonus se vám dostane dobrá rada od zahradníka, jak určitou rostlinu pěstovat, což ve velkých zahradních řetězcích očekávat rozhodně nemůžete.
Mladý stromek nechejte na jaře už zrovna venku, jen pokud by hrozily ještě přízemní mrazíky schovejte ho do domu. Venku má rád sluníčko a světlé místo, zálivka by v létě měla být pravidelná, ale pozor na to, ať mu nezůstává dlouho voda v podmisce, mohly by začít zahnívat kořínky, což je mnohdy horší než když pár dní zemina v květináči přeschne. Když ho delší dobu nezalejete, přihlásí se povadlejšími mladými výhonky na konci větviček a zkroucenými mladými listy.
První dva až tři roky přesaďte na jaře do většího květináče (cca 2 cm širší), ale jen o něco málo většího. Po třech letech už můžete s přesazováním přibrzdit a větší květináč mu dopřát už jen tak po 2-3 letech, důležitější je spíš výměna zeminy za „čerstvou“ která je opět bohatá na živiny. Stromeček pravidelně přihnojujte od března až do září (1 x za 14 dní postačí), zemina na přesazení je vhodná pro pokojové rostliny.
Na zimu (od října) krasavce schovejte domů a zvolte chladnější světlé místo, ideální je zimní zahrada nebo chladná chodba, přestaňte s přihnojováním a omezte pravidelnou zálivku, berte to tak, že se ukládá k zimnímu spánku. Na jaře když ho vrátíte zpět na zahradu nikdy ho nedávejte na přímé slunce, nechte v úplném stínu cca měsíc.
Nejdůležitější péče: jak ho donesete domů dejte mu jméno a sem tam si s ním pokecejte, odvděčí se vám lístky, které při sklizni budou mít nejen dokonalé aroma, ale jsou vypěstovány s láskou a ta nejvíc léčí 😉.
Ten můj krasavec se jmenuje PEDRO – což je na Madeiře celkem používané jméno, i když nepředčí Joao.
Příště se podíváme na další rostlinku která je hojně rozrostlá na Madeiře, nechte se překvapit.