Trajektorie slunce na ostrově

Tento článek a také stránka o počasí opět vznikly na základě častých dotazů od známých, kamarádů a také vás, kteří mě sledujete na sociálních sítích. Díky tomu, že trajektorii slunce potřebuji dobře znát i já, abych poradila svým klientům, kterým na Madeiře pomáhám vyhledat nemovitost, zaznamenávám to nejen v terénu, ale vyhledávám i další informace s tím spojené.

Pokud sem míříte na dovolenou a necháte si poradit od kamaráda, který sice už na Madeiře byl, ale v úplně jiné roční období, než se chystáte vy, tak vás jeho rada může zklamat. Ze stejného místa, které vám doporučí např. na západ slunce, bude mít on nejen krásné fotky, ale i skvělý zážitek a vy naopak zklamání.

Mezi takové místa patří třeba pláž v Seixalu, kde si nechávají zamilované páry nebo novomanželé dělat krásné fotky při východu slunce. V takové zimní období byste na krásný východ slunce na této pláži mohli sedět a čekat až 4 měsíce. Žádný problém pro ty, co mají dostatek času :-D, je tam opravdu hezky.

To samé platí o místech, které můžou být v zimním období stíněné vyšší horou, a to z důvodu, že v té době je celkově sluníčko níž, než v tom období letním. Sami si to můžete odpozorovat a odhadnout podle simulace na těchto dvou webových stránkách.

1) webová stránka trajektorie slunce 

Níže volný překlad toho, co na stránce najdete:

Sluneční poledne — Okamžik, kdy se slunce objeví na obloze nejvýše ve srovnání se svými polohami během zbytku dne.

Západ slunce — Okamžik, kdy se vrchol slunečního kotouče při západu slunce dotkne obzoru.

Soumrak — Čas, který označuje konec soumraku po západu slunce a začátek tmy večer.

Sluneční dráha označuje denní a sezónní obloukovitou dráhu, kterou Slunce podle všeho sleduje po obloze, když se Země otáčí a obíhá kolem Slunce. Zde můžete zobrazit směr slunce a sluneční hodiny ve Funchalu (Portugalsko). Přesná znalost polohy slunce a klimatických podmínek je nezbytná pro ekonomická rozhodnutí o ploše solárních kolektorů, orientaci, terénních úpravách, letním stínění a nákladově efektivním využití solárních sledovačů. Užijte si to!

Tato stránka má mapu, kde přesunete myší středový bod na místo odkud chcete znát trajektorii slunce. Samozřejmě musíte i dobře vědět co vám případně stojí v „cestě“.

2) webová stránka trajektorie slunce

Tato stránka poskytuje obecný přehled o pohybech Slunce a Měsíce v aktuální datum a nadcházející týden.

Příliv a odliv

Jak už jsem zmínila na stránce o počasí je velmi dobré vědět, ve kterou hodinu v daný den bude příliv nebo odliv. Naplánujete si třeba koupání na západní části ostrova i když bydlíte na východní, přejedete celý ostrov a nakonec se tam neokoupete z důvodu přílivu a velkých vln. Turistické trasy, které vedou kolem oceánu můžou být v lepším případě neprůchodné a vůbec se tam nedostanete a v tom horším vám v půlce trasy dojde, že už se nejde dostat ani na začátek ani na konec. Několika turistům se už tato skutečnost stala osudovou.

 

Odkaz kde to zjistíte: Časy přílivu a odlivu nebo Tidetime a do třetice Tideschars

 

Pár slov na závěr, nikdy nepodceňujte to, že Madeira je z převážné části hornatá a počasí se tu chová podobně jako v jiných horách, které jsou nám Čechům známější. V mlze se špatně hledá cesta, přívalové deště můžou způsobit sesuvy, a nebezpečné jsou pak i okraje útesů a úzkých stezek. Vysoko v horách se objevují i velmi nízké teploty a naopak při těch vysokých má slunce velkou sílu. Oceán není moře, jeho síla je mnohem větší. Je lepší být připraven, nežli pak překvapen.

Ola Maja

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Přejít nahoru