Počasí

Na stránce o počasí se vám budu snažit přiblížit nejen to, jak rozmanité je počasí na ostrově, ale také vám přiblížím v pár mých poznatcích, co je dobré vědět, pokud se na ostrov vydáte. Počasí je snad jedno z mála nad čím člověk nemá takovou moc. Dříve neměl vůbec žádnou a v dnešní době už dobře víme, že má na jeho ovlivňování (ať už vědomě či nevědomě) určitý, spíše neblahý podíl. 

Nechci zde zabředávat do nějakého filozofování, uvádět různé teorie a výzkumy. V těchto pár řádcích bych vám ráda popsala, jak se počasí vyvíjí v různém roční období. Nejvíce dotazů od vás mi totiž chodí na téma: Kdy je nejlepší navštívit Madeiru? Moje odpověď zní – celoročně a vy už si jen sami vytvoříte představu pro sebe podle svých odpovědí, kdy vám dává největší smysl, podle vašich požadavků, ostrov navštívit.

1) S kým chci ostrov navštívit? Je to jeden z bodů, který by měl být vaším hlavním kritériem, jestli budete cestovat s dětmi (pokud ano, tak v jakém věku jsou) nebo v páru, s partou přátel anebo sólo  vyčistit si hlavu.

2) Na jak dlouhou dobu si můžu dopřát dovolenou? Časové možnosti, jestli na týden, měsíc nebo déle. V které roční období si to můžu dovolit nejvíce, kdy dostanu dovolenou nebo kdy jako podnikatel mám třeba takové to „hluché“ období, málo zakázek atd.

3) Chci teplo nebo raději chladnější počasí? Jsem spíš typ ještěrka, který vyhledává vysoké teploty nebo naopak horko nesnáším a na sluníčku se ze mne stává želva a nervózní tvor.

Madeira je jedna z mála destinací, kde si na své přijdou jak milovníci tepla, tak ti co raději míří do severních států. Madeira je rozmanitá a rozdílné teploty poznáte i v různých koutech ostrova. Na otázku: Co si mám sbalit, teplejší oblečení nebo spíš letní? Jednoduchá odpověď: OBOJÍ, od každého něco a je jedno jestli sem míříte v létě nebo v zimě. Jediné, co bych asi neřešila a bez čeho se obejdete, je nějaké extra společenské oblečení. Výjimky samozřejmě existují v případě, že sem letíte obchodně. Madeira je v povědomí hlavně jako turistická destinace, a proto i na hotelích na vás nikdo nebude koukat špatně, když na jídlo dojdete v pohorkách a tričku. Souhrn toho, co si sbalit do 1 zavazadla do 10 kg, co se vleze na palubu, dám na konci…

Zde si můžete poslechnout video, které jsem natáčela už loni a určitě budu postupně přidávat další, co se týče počasí. Nechávám si jen delší odstup, hlavně díky dalším poznatkům a celkovému vývoji na ostrově. Teploty nejsou ovlivňovány třeba jen Golfským proudem, ale také El Nino atd. je toho opravdu hodně. Pokud patříte mezi dobrodruhy, kteří uvažují o tom, že se na ostrov přestěhují, dejte odběr kanálu, ať vám další videa neutečou. Budu se věnovat i lokalitám v lokalitě. Tuto slovní formulku budu vysvětlovat nejen v některém z videí, ale také na stránce reality (informace tam ještě nejsou vloženy). Video o vodě a hospodaření s ní, které budu vypouštět brzy, vám může také pomoci v rozhodování, v kterém koutě Madeiry je lepší se usadit. 

Nyní vám přiblížím jednotlivé roční období na ostrově a vy si udělejte sami představu, kdy je pro vás vhodné ostrov navštívit. ZIMA Prosinec jsme zažili už třetím rokem, takový duhový. Objeví se slunce je dramatická obloha, sprchne a zase vysvitne. Teploty u oceánu jsou skvělé převážně 18 a víc (vždy uvádím teplotu ve stínu, tak jak je zvykem), ale ve vyšších polohách už se objevují teploty třeba jen 8 stupňů a častější mlhy. Turistů je méně na stezkách, zejména týden před Vánočními svátky. Vánoční trhy jsou v plném proudu a naopak Funchal a centra větších měst, praskají ve švech. Všude se hoduje, zpívá a na můj vkus to vůbec nepůsobí uspěchaně. Jediné, čemu se vyhýbám je MadeiraShopping velké obchodní centrum, kde na nás blikají bílá světla a uspěchanost v podobě nákupní horečky se zde odráží.

Leden a únor bývá nejvíce srážek a nejnižší teploty co se průměru týče za několik desetiletí. Samozřejmostí to ovšem není. Znamená to, že je tu větší sázka na to, jestli ve vašem zvoleném týdnu to budete mít aspoň 50 na 50. Leden 2024 například chytá rekordy co se teplot týče a dokonce i v tropicky teplých nocích – odkaz na články: 

https://www.madeiraislandnews.com/2024/01/third-tropical-night-in-january-in-madeira.html a https://www.madeiraislandnews.com/2024/01/temperature-in-funchal-reaches-record-high-in-january.html

Například 24.1.2024 bylo naměřeno na severním pobřeží v Porto Moniz 27,3 °C. Je mnohem méně turistů, ve vyšších polohách je chladněji, ale můžete vychytat teplotní výjimky, které tu jsou a i v horách si užívat 15-18 stupňů. Pláštěnka a větrovka je v tuto dobu nutností, ale u oceánu si vystačíte s krátkým rukávem a kraťasy. Vy, kteří snesete chladnější vodu, si určitě nezapomeňte přibalit plavky.

JARO – V březnu mnohdy bývají ještě více aprílové dny, než je na Madeiře tak nějak standardem, ale díky intenzivnějšímu střídání je tak možnost vychytat sluneční paprsky v některém koutu Madeiry skoro každý den. Duben bývá podobný, jen je už více teplejších dnů, ale před třemi lety byl například chladnější než prosinec. Oceán v tuto dobu bývá nejchladnější hlavně na severním pobřeží. V květnu už začíná vícero druhů rostlin hojně kvést, ale třeba na severu Madeiry nebo ve vyšších polohách, kde dominují kolem cest Agapanthusy a Hortenzie, jsou v plném květu až na konci měsíce.

Jarní období od konce dubna přivede na ostrov už i hojnost turistů, kteří ještě nemíří do koupacích destinací, ale využívají příjemné teploty k trekování. Na trasách, které se nejvíce objevují v turistických příručkách, začíná být husto.

LÉTO – Červen taktéž využívají turisti hojně k trekování a volnější tak bývá až týden před prázdninami. Teploty jsou vyšší, je méně srážek, ale teplota oceánu mnohdy bývá jen 18 stupňů.

V prázdninové měsíce červenci a srpnu tato destinace, která dříve lákala spíše turisty pouze na túry, je nyní už hojně navštěvovaná rodiny s dětmi školního věku. Lehčí túry zvládají i malé děti a ty úplně malé rodiče často nosí v nosítkách na zádech. V tyto měsíce je celkově méně srážek a to i na severní části ostrova a v horách. Davy lidí se přirozeně nekupí na stezkách, ale mnozí využívají pláže a lávová jezírka ke koupání. Na vrcholcích začínají být vyšší teploty než u oceánu.

PODZIMV září a v říjnu bývá nejvíce teplý oceán, ale ani v tyto měsíce neočekávejte teploty oceánu jako teplotu moří v jižní části Evropy. Turisti se opět víc soustředí na trekování než koupání, a to z toho důvodu, že už opadá zájem z řad rodin s malými dětmi. Listopad je měsíc, který já mám ráda, i když přibývají srážky a teplota na vrcholcích hor už je opět sázkou do loterie, oceán mnohdy dosahuje ještě velmi příjemných teplot. Sluníčko se dá téměř vždy vychytat v některé části ostrova a celkově počet návštěvníků, kteří míří na ostrov, pomalu klesá.

Tyto informace berte jako mé poznatky za tři roky, co se intenzivně pohybujeme po ostrově. Není to záruka toho, že když sem zamíříte v určité roční období vy, že nebude zrovna nějaká anomálie, která se tu vyskytuje také často z důvodu toho, že se nachází ostrov uprostřed Atlantiku.

Může vás překvapit hurikán, tlaková níže anebo naopak nadprůměrné nebo podprůměrné teploty. Proto také moje doporučení, co si sbalit sebou do kufru zní a platí pro kterékoliv roční období: Větrovku, pláštěnku, mikinu, tepláky, funkční prádlo, kraťase, triko krátký a dlouhý rukáv, plavky, krém na opalování, trekové boty, lehké tenisky, nazouváky, dobrou náladu, a hlavně vnitřní přesvědčení, že ten váš pobyt budou přesně takové teploty, jaké jste si naplánovali ve své mysli 😊. Kde, kdy a také v jaké části ostrova je vhodné shánět ubytování, najdete brzy na stejnojmenné stránce „ubytování“, kterou pro vás chystám.

Pokud toužíte zažít i nezapomenutelné východy a západy slunce určitě vám přijdou vhod informace, které se dozvíte v článku Trajektorie slunce na ostrově. A ještě vhodné informace, které je dobré znát jsou ty ohledně přílivu a odlivu. Využijete je ať už při koupání třeba z mola v Paul do Mar nebo Jardim do Mar, ale také při plánování tras, jejichž část vede kolem pobřeží. Tam hrozí nebezpečí toho, že vám příliv může uzamknout cestu. Informace o přílivu a odlivu jsou také v článku Trajektorie slunce na ostrově v jeho druhé polovině.

Pár slov na závěr, nikdy nepodceňujte to, že Madeira je z převážné části hornatá a počasí se tu chová podobně jako v jiných horách, které jsou nám Čechům známější. V mlze se špatně hledá cesta, přívalové deště můžou způsobit sesuvy, a nebezpečné jsou pak i okraje útesů a úzkých stezek. Vysoko v horách se objevují i velmi nízké teploty a naopak při těch vysokých má slunce velkou sílu. Oceán není moře, jeho síla je mnohem větší. Je lepší být připraven, nežli pak překvapen.

Stabilnější teploty čekejte u oceánu, kde okolní klima „udržuje“ Golfský proud. V zimním období se budete tetelit blahem, že je tam 18 -20 °C a to jak na jižním, tak na severním pobřeží. Tu jižní část v zimním období víc prohřívá sluníčko. Od nadmořské výšky cca 300 metrů počítejte s tím, že musíte pár stupňů ubrat, traduje se mezi domorodci – co 100 m, to stupeň dolů. 

V letním období je u oceánu až o 5 stupňů víc než v zimním, ale když doletíte z ČR, kde jsou zrovna horka, bude se vám zdát, že je chladno. Sluníčko má velkou sílu a to jak u oceánu, tak i na horách, kde v letním období jsou teploty vyšší než u oceánu. Madeira je právem nazývaná ostrov věčného jara, prostě a jasně celoročně berte v potaz, že můžete mít pravé aprílové počasí. Hory – teplotní rozmezí velké mezi zimním a letním období. Pobřeží – teplotní rozmezí malé mezi letním a zimním období.

Translate »
Přejít nahoru